22 Kasım 2017 Çarşamba

İnşaat & Yapı Sektörü için Hazırlanan Son Rapor Yorumu

İnşaat & Yapı Sektörü

Yapı ve Endüstri Merkezi tarafından yapılan sektörün tanınmış firmaları ile hazırlanan rapor sonuçlanmış durumda. Açıklanan rapor sonuçlarına göre inşaat sektöründe yüzde altı oranında bir artış kaydedilmiş ve bu artışın devam edeceği yönünde. Son yıllarda milli gelir hesaplaması kullanılarak uygulanan yeni yöntem sayesinde inşaat sektörünün milli gelirde olan payının yüzde sekiz gibi bir rakamın üzerinde seyrettiği görülüyor.

Hazırlanan Rapor Sonuçlarına Göre İstihdam Sayısı

Bu hazırlanmış olan rapor sonuçları incelendiğinde 2016 yılında iki milyon kişi inşaat yapı sektörü içinde istihdam edilmiş. Bu istihdamlardan sonra inşaat sektörüne yapılmış olan geçici teşvikler, konut kampanyaları ve finans anlamında yapılan kolaylıklar ile 2017 yılında yüzde beş oranında beklenen büyüme, 2017 yılı sonlarına doğru geldiğimizde heniz raporlar açıklanmamış olsa da bu öngörü gerçekleşecek olarak görülüyor.

Kamuda Yatırım Olacak mı?

Yapı ve Endüstri Merkezi tarafından inşaat yapı sektörü ile ilgili olarak bu hazırlanan raporları değerlendirmeye alan Ekonomist olan Mahvi Eğilmez, 2017 yılı için bir belirsizlik olduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye' nin diğer ülkelerden farklı olarak büyüme de eksi olması durumunda toparlanma olacağını, büyümeye inşaat sektörünün çok katkı sağlayacağını sözlerine ekledi. Kamu kesiminde yatırım artışı öngördüğünü de söyleyen Eğilmez, 2017 yılı inşaat sektörü için iyi olacak da dedi.

Türk Yapı Sektörü Raporunun Önemi

Türk yapı sektörü raporu önem taşıyan bir rapor ve inşaat sektörü ile ilgili bize açıklayıcı bilgiler veriyor. Raporda bazı maddeler özellikle önem taşıyor. 2015 yılı yapı ruhsatları ve satışların da rekor olurken, 2016 yılında normal seviyelerine inmiş durumda. Siyasi ve ekonomik gelişmelerde yaşanan olumsuzluklar yüzünden bazı yatırımlar ötelenmiş durumda.
İnşaat maliyeti ile beraber inşaat malzemelerinde yüzde yedi civarlarında olan artış enflasyon rakamlarının altında olan bir artıştı.

İnşaat Malzemeleri İhracatı Ne Durumda


İnşaat yapımında kullanılan malzemelerin ihracatında 2016 yılı boyunca gerileme kaydedildi. Yüzde on civarı bir gerileme yaşandı. İthalat ise yüzde 1,9 oranında artmış durumda. İnşaat sektöründe iç pazara bakıldığında yüzde altıları geçen bir büyüme ile 290 milyar tl' lik bir büyüklüğe vardığı görülüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnşaat Malzemeleri Satmak

İnşaat malzemeleri satmak ya da daha farklı bir ifadeyle yapı malzemeleri satmak , son dönemin trend iş kollarından biri olarak karşımıza ç...